1925 te Başladık

Amasya Çöreği serüveni 1925 yılında Ahmet ve Hakkı DOĞLA kardeşlerin Pirinççi mahallesinde (Mehmet Paşa) fırında başlamıştır. Herkesin isteğine göre getirdikleri yağ- ceviz ile yapılırdı çörekler. Ahmet DOĞLA oğlu Selahattin DOĞLA zamanında da böyle yapılırdı çörekler.

Amasya Çöreği


3. Nesil olan Galip Usta( M.Galip DOĞLA ) 1970 yılında bu serüvene katılmıştır. Dedelerden kalan bu fırında işini severek yapan Galip Usta kaliteden ödün vermeden yeni lezzetlerle sadece Amasyalıların değil diğer illerden gelenlerinde beğenisini kazanmaya devam etmektedir. Galip ustanın ürünleri 2006 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından Galip Amasya Çörekçisi olarak tescillenmiştir.
Meslek sırlarını kimseyle paylaşmayan Galip Usta işini severek hala ilk gün heyecanı ile sabah fırını hala kendisi yakmaktadır.4 Nesil Doğla olan Genç Gıda Mühendisi Duygu DOĞLA tarihi fırına bir renk katarak Amasya Çöreğini Türkiye'ye Tanıtım ve Pazarlamasını yaparak bu doğrultuda http://www.amasyacorekcisi.com ve http://www.amasyacorekcisigalip.com web sitelerini kurarak Meşhur Amasya Çöreğini bir tıkla Türkiye’nin her noktasına bir tıkla adrese göndermektedir.
Amasya’nın ünlü çörekçisi Galip Amasya’ya uğrayanların ve Amasya’da yaşayanların ziyaret ettiği bir mekandır. Amasya’nın ünlü çöreği burada tam lezzetinde yenebilir. Amasya Pirinççi mahallesindeki bu fırın üç kuşaktan beri Amasya’ya gelenlere hizmet etmekte.


Asırlık Lezzet